کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

آشنایی با افسر HSE

آشنایی با افسر HSE

یکی از افرادی که امروزه نقش بسیار مهمی را در جریان کاری مشاغل پر مخاطره بازی می‌کند، افسرHSE یا همان مسئول ایمنی و بهداشت محیط است. در تعریف لغوی HSE باید بگوییم که این کلمه مخفف واژگان Environment, Health, Safety می‌باشد که به اصطلاح همان بهداشت و امنیت محیط یا بهداشت حرفه‌ای گفته می‌شود.

در محیط‌های کاری همیشه عوامل مخاطره‌آمیز وجود دارند که اکثرا اجتناب ناپذیر می‌باشند و جزء لاینفک بعضی مشاغل و حرفه‌ها هستند. آن چیزی که اهمیت دارد آن است که باید ریسک‌های محیط را به حداقل رساند و ایمنی افراد را در محیط کاری تأمین کرد. امروزه وظیفه حفاظت از منابع مالی و انسانی بر عهده افسر  HSEاست.

گاهی تصور می‌شود که افسر HSE رسالتی درمانی دارد و تنها پس از وقوع مشکل بهداشتی و جسمی کاربرد دارد، اما آن تعریفی که امروزه از وظیفه‌ی افسر HSE می‌شود مسئله‌ای فراتر از درمان است. افسر مسئول پیش‌گیری و کاهش مشکلات بهداشتی احتمالی است.

 HSE planچیست؟

برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط افسر HSE یا همان HSE planها از مراحل مختلفی تشکیل شده‌اند. در هر نوع از حرفه یا شغلی که نیاز به وجود افسر HSE حس شود ابتدا باید عوامل خطر توسط مسئول مربوطه تشخیص داده شود سپس سراغ مراحل بعدی رفت.

در مرحله بعد به این توجه می‌شود که آیا امکان حذف مخاطرات وجود دارد یا خیر؛ اگر امکان حذف مورد مخاطره آمیز نبود افسر HSE حتما باید از وقوع بیماری‌های احتمالی برای کارکنان فعال در آن بخش جلوگیری کند. اطمینان حاصل کردن از اینکه تمام کارگران لباس مخصوص و ایمن کار در آن قسمت را به تن دارند یا خیر و اینکه آیا آن‌ها نحوه کار با ابزار موجود در آن قسمت را به طور کامل بلد هستند یا خیر بر عهده افسر HSE است.

به طور کل افسر HSE موظف است سطح ایمنی کار را به استانداردهای مورد تأیید سازمان حفاظت از محیط زیست برساند. افسر HSE مجموعه‌ای دیگر از کار‌های ایمن سازی را در سطح‌های محدود‌تر انجام می‌دهد، مثلا مسئول بهداشت حرفه‌ای یا همان افسر HSE از عبور افراد غیر و کسانی که دارای PE نیستند جلوگیری می‌کند. همچنین علامت‌های هشدار‌های لازم برای هر بخش خطرناک را نصب می‌کند و از حفاظ داشتن تمام ابزار‌های مخاطره‌آمیز مطمئن می‌شود.

 

HSE ضروری‌ترین مدرک برای پیمان‌کاران

امروزه یکی از فاکتور‌های موجود برای آنکه شرکت پیمان‌کاری معتبر بماند و بتواند به فعالیت خویش ادامه دهد، داشتن مدرک حضور افسر HSE در فرآیند کار و تأیید او مبنی بر ایمن بودن کار است. از آن‌ جهت که بروز هر گونه نقص در کار بر عهده پیمانکار می‌باشد، مدرکHSE   که همان مدرک وجود امنیت و ایمنی در کار است برای پیمان‌کاران اهمیت بسزایی دارد. داشتن افسرHSE  حرفه‌ای برای هر پیمان‌کاری اهمیت زیادی دارد زیرا در طول زمان باعث می‌شود شرکت پیمان‌کاری رتبه بالاتری در تعیین اعتبار و صلاحیت‌ خود میان سایر رقبا پیدا کند.

 

ذی نفعان وجود افسرHSE چه کسانی هستند؟

امروزه با حرفه‌ای و پیشرفته شدن بعضی مشاغل و صنایع اصولا نوعی پیچدگی خاص وارد آن‌ها شده است. گاه با تمام نوآوری‌های اعمال شده، هزینه‌های جانبی افزایش پیدا می‌کنند که معمولا کارفرماها از علت‌های آن بی‌اطلاع هستند. اگر آن‌ها بتوانند از بروز هزینه‌هایی که در پی عدم رعایت ایمنی در محیط به وجود می‌آید جلوگیری کنند، می‌توانند تا حد زیادی از هزینه‌ها کم کنند. علاوه بر اینکه رعایت ایمنی و امنیت می‌تواند منفعت مالی داشته باشد می‌تواند پرستیژ کاری شما را افزایش دهد. اگر مشخص شود که شما به جنبه‌های اجتمائی شغل‌تان اهمیت می‌دهید، ارزش برند‌تان افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین اگر کامندان بدانند از ایمنی لازم برخوردار هستند، کارایی بهتری خواهند داشت.

از جمله مشاغلی که نیاز مبرمی به حضور افسرHSE  در آن حس میشود، می‌توان به مشاغلی مانند عمران، صنعت‌ پتروشیمی، صنعت نفت و برق، شرکت‌های خودروسازی، کارخانه‌های ساخت الوار و کارخانه‌های سازنده لوازم آرایشی اشاره کرد.

 

تحصیلات لازمه برای افسرHSE چیست؟

طبق اصل هشتاد و پنج و هشتاد و شیش قانون جمهوری اسلامی ایران افسرHSE باید مدرک حرفه‌ای این شغل را داشته باشد. این مدرک می‌تواند مدرکی آموزشی یا دانش‌گاهی باشد. مدرک آموزشی همان مدرکی است که پس از طی کردن دوره‌های کاربردی و پیشرفته HSE و الزامات این حرفه ارائه می‌شود. در این دوره‌ها تمام مدل‌های HSE_MS تدریس می‌شود.

آن چیزی که درمورد نحوه پذیرش مسئولان HSE برای شغل‌های مختلف اهمیت دارد آن است که نباید تنها، داشتن گواهینامه آموزشی مهم باشد بلکه فرد مورد نظر باید مهارت، تجربه و دانش کافی داشته باشد.

بدون نظر

پاسخی بگذارید