کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

آموزش های لازم برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

آموزش های لازم برای پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

اعتیاد یکی از مشکلات خانمان سوز است که گریبان گیر بیشتر جوامع امروزی شده است؛ اعتیاد نه تنها فرد را درگیر کرده و جان او را به خطر می‌اندازد بلکه خانواده فرد را از هم می‌پاشد. اعتیاد در لغت به وابستگی بدن به یک ماده خارجی گفته می‌شود که در روح و روان او و سلامتی جسمانی‌اس تاثیر مخربی دارد. کسی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا می‌کند به مرور زمان کنترل زندگی خود را از دست می‌دهد و برای خود و خانواده‌اش مشکلات زیاد ایجاد می‌کند. از این رو امروزه جوامع سعی بر این دارند تا آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از اعتیاد به نوجوانان و کودکان بدهند تا بتوانند آن‌ها را از دام این بلای خانمان سوز دور کنند.

در این مقاله در اموزشگاه فنی و حرفه ای تدبیر و عمل چند نکته درباره آموزش‌های لازم برای پیشگیری از اعتیاد بیان می‌کنیم پس با ما همراه شوید.

 

به فرزند خود درباره اعتیاد اطلاع دهید

یکی از کارهایی که می‌توان برای پیشگیری از اعتیاد در کودکان انجام دهید این است که به آن‌ها درباره اعتیاد و عوارض مصرف آن اطلاع دهید. این که کودکان را کاملا از فضای اعتیاد جدا کنید؛ طوری که او کاملا با مبحث اعتیاد غریبه باشد کار اشتباهی است؛ چرا که کودکان و نوجوانان باید با عوارض و وجود همچین معضلی باید آشنا باشند تا در صورت مواجه به آن بتوانند نه بگویند و از آن دوری بجویند. از این رو خانواده‌ها و مراکز آموزشی کودکان باید به آنان در این باره با روش‌های درست توضیح بدهند.

 

نکاتی درباره دوستیابی

تحقیقات نشان داده یکی از دلایلی که نوجوانان و یا افراد به اعتیاد دچار می‌شوند دوستان ناباب و معتاد بوده است که  هم نشینی در آن‌ها تاثیر زیادی روی نوجوانان می‌گذارد. همان طور که می‌دانید نوجوانان در این سن علاقه زیادی به دوستیابی دارند و در دوره حساسی به سر می‌برند؛ به همین دلیل خانواده‌ها باید حواسشان به نوجوانانشان بیشتر باشد و به آن‌ها آموزش دهند تا با هر فردی دوست نشوند و زمانی که می‌خواهند یک نفر را به عنوان دوست خو د قبول کنند؛ چه معیارهایی باید در نظر بگیرند.

 

علائم دوستان معتاد را به آن‌ها آموزش دهید

کودکان و نوجوانان بیشتر از هر قشر دیگری در خطر ابتلا به اعتیاد هستند؛ به همین دلیل باید بیشتر از آن‌ها مراقبت کرد. خانواده‌ها باید     برای این که کودکان خود را در این زمینه مطلع کنند، از آن‌ها بخواهند تا در زمان برخورد با ادم‌ها علائم دوستان معتاد را بشناسند.

 

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان

یکی از دلایل عمده‎‌ای که افراد به سراغ مواد مخدر می‌روند؛ نبود اعتماد به نفس است. کمبود اعتماد به نفس دلایل و ریشه‌های مختلفی دارد که از رایج ترین آنان، وجود مشکلات خانوادگی در زمان کودکی و نوجوانی است. از این رو به خانواده‌های سفارش می‌شود تا روی اعتماد به نفس کودکان کار کنند. آن‌ها را از خانواده فراری نداده و طوری تربیت نکنند که محیط بیرون را بیشتر از خانه و خانواده دوست داشته باشند. هر چقدر صمیمیت در یک خانواده بیشتر باشد؛ عشق و علاقه در آن بیشتر بوده و کودکان آن کمتر به سراغ مواد مخدر و دوستان ناباب می‌روند.

 

اهمیت آموزش و پرورش

آموزش و پرورش نقش کلیدی در کاهش خطرات و آسیب دارد. آموزش‌هایی که در مدرسه و موسسات آموزشی داده می‌شود تاثیر بسیار زیادی در تربیت و رشد و پرورش نوجوانان خواهد گذاشت؛ به عنوان مثال در مدارسی که به دانش آموزان آن درباره مضرات اعتیاد، راهکارهای مقابله با آن و توانایی نه گفتن در برابر اعتیاد آموزش داده می‌شود بسیار بیشتر دانش آموزان آن در دام اعتیاد گیر می افتند. از این رو امروزه در مدارس مختلف کلاس و ساعات مناسبی و مخصوصی را برای آموزش به کودکان در نظر می‌گیرند تا بتوانند آموزش‌های لازم را به کودکان بدهند.

بدون نظر

پاسخی بگذارید