کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

اتوکد در یک نگاه

اتوکد در یک نگاه

اتوکد یکی از محصولات کاربردی شرکت رایانه‌ای اتودسک است. اتوکد مخفف Computer Aided Design است که به معنای طراحی و ترسیم به کمک کامپیوتر است. همان طور که می‌دانید این شرکت نرم افزار‌هایی در جهت دو بعدی و یا سه بعدی سازی طرح‌ها ارائه می‌کند. بنابراین نرم افزار اتوکد ماهیتی در جهت سه بعدی و گاها دو بعدی سازی دارد. از برنامه‌های مشابه این نرم افزار می‌توان به برنامه مایا و یا نرم افزار ۳dmax که برای آشنایی بیشتر با آن می‌توانید به مقاله‌های اسبق سایت ما مراجعه کنید، اشاره کرد.

کاربردهای اتوکد

برای دسته بندی اتوکد از رشته‌های مختلف نام برده می‌شود. اما آن چیزی که اهمیت دارد آن است که در نرم افزار‌ اتوکد ابزارهای یکسان وجود دارد که به افراد کمک می‌کند تا طرح‌های خود را به صورت دو بعدی یا سه بعدی ترسیم کنند. در اتوکد افراد مختار هستند با توجه به حیطه شغلی خودشان و تا حد نیاز از ابزارهای موجود استفاده کنند؛ در نتیجه اتوکد به زیر مجموعه‌های مختلف موضوعی مانند اتوکد ساختمان سازی و صنعتی و… تبدیل نمی‌شود.

مزیت‌های مطلق نرم افزار اتوکد

همان طور که تا الان متوجه شده‌اید، اتوکد برنامه‌ای است که در اختیار طراحان، مهندسان، دکورات‌ها و معمارها قرار می‌گیرد تا آن‌ها بتوانند مدل‌هایی که در ذهن‌شان دارند را شبیه سازی کنند. کارایی‌های ذکر شده تا حدی با برنامه‌های مشابه اتوکد مشترک هستند. آن چیزی که اتوکد را در طراحی‌های صنعتی به برتری می‌رساند، قدرت بالای این نرم افزار در طراحی، سرعت بالای آن، دقت منحصر به فردی که دارد و همچنین کیفیت بالایی که پس از دریافت ورودی، در مرحله خروجی ارائه می‌کند، است.

چند قابلیت اتوکد

طراحی به کمک نرم افزار اتوکد می‌تواند آسان‌تر از برنامه‌های مشابه باشد. این برنامه قابلیت بازیابی فایل‌های از دست رفته و همچنین چاپ خروجی‌ها را دارد. از ویژگی‌های مهم این برنامه توانایی آن در برنامه نویسی است. تقریبا می‌توان خدمات ارائه شده از سوی اکسل Excel)) را در برنامه اتوکد مورد استفاده قرار داد. این برنامه قابلیت ساخت انیمیشن نیز دارد. همان طور که اشاره کردیم از این برنامه جهت نشان دادن طرح‌هایی که باید به صورت دقیق نمایش داده شوند، استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات مثبت این برنامه قدرت مدیریت بر روی لایه‌های مختلف طرح است که به نوعی در طراحی دقت و ظرافت را بالا می‌برد.

ابزار‌هایی از اتوکد

منو‌های کرکره‌ای در این قسمت تمام دستورات موجود در برنامه وجود دارد. نوار‌های ابزار دستورات موجود در نرم افزار، در این قسمت مانند نماد یا آیکن نمایش داده می‌شود. فرض کنید قصد کشیدن نقشه‌ای دارید اما آیکن و نوار ابزار مورد نیازتان را نتوانسته‌اید از این قسمت پیدا کنید. در این حالت شما باید در قسمتی به نام Tool bar کلیک کرده و نوار ابزار مورد نظر را انتخاب کنید و یا نام آن را اینتر کنید.‌ قابلیت دیگر این بخش از اتوکد آن است که به شما اجازه می‌دهد نواز ابزار دلخواه خودتان را تعیین کنید.

Ribbone panel ماهیت این قسمت تقریباً مانند بخش نوار ابزار است. تفاوت میان نوار ابزار و این قسمت در نحوه نمایش آیکن‌ها است. در Ribbone panel نوار‌ها بر اساس کاربردشان نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید با توجه به هدف‌تان زبانه مناسب را انتخاب کرده و ابزار‌های مورد نیازتان را دریافت کنید. به طور مثال زبانه Home آیکن‌های مورد نیاز برای ترسیم و ویرایش نقشه استفاده می‌شود.

برای دسترسی به ابزار‌های مورد نیاز می‌توانید از Application Meue  نیز استفاده کرد.

محیط ترسیمی که همان صفحه‌ای است که در اختیار شما قرار می‌گیرد تا با استفاده از مکان نما طرح موردنظرتان را ترسیم بکنید.

خط اجرای دستور که نوعی محل دستور گیری نرم افزار اتوکد است. در این بخش شما دستور و یا داده مور نظرتان را وارد می‌کنید سپس با تایید آن برای برنامه به ادامه کار می‌پردازید. دستوراتی که شما، وارد می‌کنید ممکن است سه نوع درخواست متفاوت باشد که می‌توانید از قسمت‌های مختلف اتوکد جهت رفع آن‌ها استفاده کنید.

دستور ترسیمی که به طور مستقیم برای کشیدن طرح مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد و در قسمت Draw قرار دارد.

دستور ویرایشی که برای ایجاد تغییر در دستور و طرح داده شده استفاده می‌شود و در بخش Modify قرار دارد.

دستور کمک ترسیمی که ایجاد دستورات را آسان می‌سازد و باعث تسریع کار شما می شود. در قسمت Tools and Format می‌توان از این بخش استفاده کرد.

بدون نظر

پاسخی بگذارید