کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

استعدادیابی کودکان از طریق بازی

استعدادیابی کودکان از طریق بازی

شناسایی استعداد کودکان تاثیر زیادی در موفقیت آینده آن‌ها دارد. زمانی که شما استعداد کودکان تان را کشف می‌کنید و می‌دانید که به چه چیزی علاقه دارد و چه کاری را می‌تواند خوب انجام دهد؟ می‌توانید برای آن‌ها برنامه ریزی خوبی داشته باشید. اما مسئله مهم این است که از کجا می‌توانید استعداد کودکتان را کشف کنید. در این مقاله در اموزشگاه فنی و حرفه ای تدبیر و عمل قصد داریم به شما آموزش دهیم از طریق بازی چگونه به استعداد فرزندتان پی ببرید.

 

استعداد یابی کودکان از طریق بازی

مسلما تنها چیزی که کودکان در این سن با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند. بازی کردن است. بازی یکی از راهکارهایی هست که هم کودکان را خوشحال و آرام می‌کند و هم با استفاده از آن می‌توانید استعداد کودکتان را کشف کنید و آن را گسترش دهید.

 

بررسی فعالیت کودکان

پیش از آن که بخواهید کودکتان بازی انجام دهد سعی کنید کارهای او را با دقت بررسی کنید. برای این کار می‌توانید یک دوربین چه معمولی چه موبایل خود را کار بگذارید تا کارهایی که کودکتان در زمان بازی را انجام می‌دهند را ضبط کند و پس از اتمام آن را بررسی کنید. خانواده نقش خیلی مهمی در کشف استعداد کودکان دارد؛ چرا که کودک ساعات زیادی را با آن می‌گذراند.

بازی کردن به تنهایی یا با دیگران

این که کودکان تمایل دارند با خودشان به تنهایی بازی کنند یا این که دوست دارند دیگران را هم با خود همراه کنند. برای این کار کودکان خود را در کارگاه دست جمعی بازی قرار دهید و دور کودک خود را مشاهده کنید که در حین بازی چه کارهایی انجام می‌دهد و می‌خواهد خودش بازی کند و یا دوست دارد با دیگران هم بازی کند.

 

بازی‌های فکری

برای این که استعداد کودک خود را ارزیابی کنید باید به سراغ بازی‌های فکری هم بروید. به عنوان مثال از پازل و یا معما استفاده کنید تا کودک خود را به کنکاش وا بدارید اگر کودک علاقه زیادی به کارهای فکری داشت می‌تواند در حل مسائل به خوبی عمل کند.

 

بازی متناسب با سن

یادتان باشد برای این که بخواهید استعداد کودکان را بیابید باید به سراغ بازی‌هایی بروید که متناسب با سن آن‌ها باشد. اگر برای یک بارهم که شده به سراغ فروشگاه‌های اسباب بازی رفته باشید؛ روی هر اسباب بازی یک سری اعداد نوشته شده است که نشان دهنده مناسب بودن اسباب بازی برای چه گروه سنی است. با استفاده از این کمک به راحتی می‌توانید اسباب بازی مناسب بخرید.

 

جنب و جوش و تحرک

اگر کودکانتان در حین بازی‌هایی که نیاز به تحرک دارند از خودشان جنب و جوش زیادی نشان بدهند و مثلا بتواند حرکات کششی را به خوبی انجام دهد و به صورت کلی علاقه زیادی به ورزش کردن نشان دهد می‌تواند در آینده ورزشکار خوبی شود. تمرینات تحرکی به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی استعداد کودکان‌تان را شناسایی کنید.

 

از افراد متخصص بهره بگیرید

شاخه‌ای از فعالیت روانشناسان امروزه به کودکان اختصاص دارد. انجام تست استعداد یابی، هوش و خلاقیت و … از جمله کارهایی است که در جلسات مشاوره برای کودکان انجام می‌شود. شما به عنوان والدین می‌توانید کودکان خود را به نزد یک مشاوری که در حوزه کودکان فعالیت می‌کنند ببرید و از او بخواهید تا در کشف استعداد فرزندتان به شما کمک کند.

 

عجله نکنید

شاید برای والدین خیلی مهم باشد که استعداد کودکان‌شان بیابند؛ اما یادتان باشد که نباید در این حوزه به کودک خود استرس و اضظراب وارد کنید و یا این که بخواهید او را به زور مجبور به انجام یک سری کارها کنید که نتایج برعکسی نشان خواهد داد. به عنوان مثال اگر کودکتان در بین یک الی سه سال تمایلی به انجام کارهای استعدادیابی نداشت نیازی ندارد تا او را مجبور کنید و انجام این کار را برای سال‌های دیگر و زمان‌های مناسب بگذارید و عجله‌ای برای انجام این کار نداشته باشید.

بدون نظر

پاسخی بگذارید