کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

تاثیر اشتغال زنان برای خانواده

تاثیر اشتغال زنان برای خانواده

زنان بخش مهمی از خانواده را در هر جامعه‌ای تشکیل می‌دهند؛ بانوان نه تنها وظیفه پایه و اساس هر خانواده را به عنوان مادر بر عهده دارند بلکه در جامعه خود هم تاثیر زیادی می‌گذارند. امروزه زنان علاوه بر خانواده در اشتغال جوامع هم نقش پر رنگی ایفا می‌کنند؛ طوری که در بسیاری از کشورهای جهان، مقامات عالی رتبه را خانم‌ها تشکیل می‌دهند؛ اما زمانی که زنان به سراغ کار می‌روند چه تاثیری روی خانواده خواهد داشت در این مقاله به مزایا و معایب آن اشاره خواهیم کرد.

 

مزایا اشتغال زنان برای خانواده

زمانی که بانوان به سراغ کار بروند برای خانواده‌هایشان یک سری مزایایی دارد. به عنوان مثال کمک در درآمد یکی از بارزترین مزایای شاغل بودن زنان برای خانواده است. خانواده‌هایی که از نظر معیشتی دچار مشکل هستند و نمی‌توانند از پس مخارج خود برآیند؛ شاغل بودن زنان برای تامین مخارج آن‌ها کمک می‌کند.

 

مشارکت بیشتر در کارها

یکی دیگر مزایای شاغل بودن زنان این است که می‌توانند به خوبی در کارهای دیگر در جامعه مشارکت کنند و زمانی که بخواهند فرزندان را راهنمایی کنند به عنوان یک فرد کاملا آشنا با جامعه و شرایط بازار کار، کودکان خود را هدایت می‌کنند.

 

معایب شاغل بودن زنان برای خانواده

هر عملی دارای یک سری معایب و مزایایی است. زمانی که بانوان در بیرون از خانه مشغول به کار شوند یک سری معایبی دارد که باعث شده تا بسیاری از سرپرستان مرد خانواده، راضی به شاغل بودن همسرانشان نشوند که در این مقاله در اموزشگاه فنی و حرفه ای تدبیر و عمل به بعضی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

دوری از خانواده

اولین چیزی که به ذهن افراد درباره اشتغال زایی زنان به ذهنشان می‌رسند؛ دوری از خانواده است. کارهایی که در بیرون از خانه انجام می‌شوند اگر بخواهند به صورت رسمی و در قالب کارهای اداری انجام شوند تقریبا ۸ و ۹ ساعت از روز را در اختیار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر یک بانویی بخواهد در یک اداره رسمی شروع به کار کند باید ۸ صبح الی ۵ بعد ظهر در محل کارش حضور داشته باشد. البته این جمله بدین معنا نیست که تمامی مشاغل برای بانوان به ۸ ساعت کار در بیرون نیاز دارد. به عنوان مثال کارهای پاره وقت، مشاغلی هستند که برای بانوان بسیار مناسب می‌باشند. معلمی، آموزش، فریلنسری و … از جمله کارهای پاره وقت هستند که امروزه برای خانم‌ها خیلی مناسب هستند. اما به صورت کلی کارهایی که زمان زیادی نیاز دارند بانوان را از محیط خانه دور می‌کند؛ طوری که آن‌ها دیگر زمان کافی نخواهند داشت تا به محیط خانه و همسر و خانواده برسند.

 

خستگی‌های روحی و روانی

یکی دیگر از معایبی که حاصل اشتغال زنان است؛ خستگی روانی و روحی آن‌هاست. زمانی که زنان شاغل باشند و کار در بیرون از منزل زمان زیادی از آن‌ها می‌گیرد و جسمشان را خسته می‌کند. از این رو روح و روان آن‌ها پس از انجام کارهای طاقت فرسا، در گیر و خسته می‌شود و روی صمیمت خانواده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

نگهداری و تربیت فرزندان

شاید به جرات می‌توان گفت بزرگترین عیبی که شاغل بودن زنان برای آن‌ها خواهد داشت. تربیت فرزندان است. در بیشتر موارد شاغل بودن مادر و تربیت فرزندان مانند دو خط موازی در مقابل هم قرار می‌گیرند؛ چرا که تربیت کودکان نیاز به زمان، انرژی و دانش بالایی دارد که زمانی که بانو شاغل باشد زمان و انرژی بالایی برای رسیدگی کامل به کودک خود نخواهد داشت. تحقیقات نشان داده بیشتر کودکانی که امروزه در مراکز نگهداری و آموزش نظیر مهد کودک ثبت نام می‌شوند دارای مادران شاغل هستند؛ چرا که زمانی که در منزل حضور ندارند فرزند خود را در مهد کودک می‌گذارند.

 

جمع بندی تاثیر اشتغال زنان برای خانواده

هر خانواده‌ای با توجه به فرهنگ، تربیت، سطح مالی و سواد آن می‌تواند تاثیر متفاوتی از شاغل بودن زنان داشته باشد؛ از این رو نمی‌توان یک تاثیر مشخص را برای خانواده در نظر گرفت و در هر جا ممکن است متفاوت باشد؛ چرا که امروزه شاهد خانواده‌هایی هستیم که زنان در آن شاغل هستند اما از پس تمامی کارها و تربیت کودکان بر می‌آیند و بالعکس.

بدون نظر

پاسخی بگذارید