کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

در زمان آلودگی هوا چه کار کنیم

در زمان آلودگی هوا چه کار کنیم

در گذشته به اندازه الان ماشین‌های تولید کننده دود و کارخانجات در شهرها و اطراف آن وجود نداشت؛ هر چند وجود خودرو باعث رفت و آمد آسان و راحت آلودگی هوا امروزه به یکی از مشکلات عظمیمی تبدیل شده است که نه تنها باعث مرگ و میر افراد می‌شود؛ بلکه زیست محیط هم به خطر می‌اندازد. معظل آلودگی هوا طوری شده است که جوامع برای آن کمیته و گروه‌های مختلفی را تشکیل داده‌اند تا به اوضاع آن رسیدگی کنند. آلودگی هوا در کلان شهرهایی مانند تهران طوری شده است که مدارس را بخاطر آن چند روزی تعطیل می ‌‎کنند؛ در این مقاله در  اموزشگاه فنی تدبیر و عمل سعی بر این داریم تا راهکارهایی در زمان آلودگی هوا ارائه دهیم پس با ما همراه باشید.

از منزل خارج نشوید

زمانی که هوا آلوده می‌شود؛ شاخص‌های مشخصی برای آن وجود دارد. با توجه به این شاخص‌های مراجع، آلودگی هوا را با گروه‌های مختلف ممنوع اعلام می‌کند. در زمان آلودگی معمولا گروه‌های حساس و کودکان از رفتن به محیط‌های آزاد ممنوع می‌شوند؛ از این روز اگر جزء گروه حساس هستید تا حداقل امکان سعی کنید از منزل خارج نشوید. در این زمان‌ها بیشتر افراد شاغل و حساس باید به سر کار بروید؛ به آن‌ها پیشنهاد می‌شود تا از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند.

 

مواد غذایی ویتامینه بخورید

یکی دیگر از کارهایی که به شما پیشنهاد می‌شود در زمان آلودگی هوا انجام دهید؛ رعایت رژیم غذایی مناسب است. در آلودگی هوا سعی کنید مواد غذایی حاوی ویتامین ث مانند پرتقال استفاده کنید و از مواد غذایی که برای سلامتی شما خطرزا هستند دوری کنید.

 

وسیله نقلیه خود را فراموش کنید

مسلما وجود ماشین و خودروهای شهری، در آلودگی هوا نقش پر رنگی را ایفا می‌کنند. از این رو به عنوان یک شهروند هر کسی وظیفه دارد تا در کاهش آلودگی هوا کمک کند. از این رو بهتر است تا در زمان آلودگی هوا از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو استفاده کنید؛ این کار سبب شده تا شما بتوانید سهمی در کاهش آلودگی هوا و کمک به حفظ سلامتی خود و دیگران داشته باشید.

 

مراقب کودکان باشید

کودکان از هر فرد دیگری می‌توانند در آلودگی هوا آسیب ببینند. کودکان در شرایط آلودگی هوا تا حدالامکان نباید از منزل خارج شوند. البته لازم به ذکر است که در شرایط حساس، دولت مدارس را تعطیل می‌کند تا هم از حجم خودروهای شخصی کاسته شود و هم کودکان در امان بمانند.

 

کاهش عوارض آلودگی هوا

یک سری از افراد به ناچار باید در شهر در زمان آلودگی هوا رفت و آمد کنند تا بتوانند کسب و کار خود را انجام دهند. این دست از افراد به دلیل این که در معرض ذرات معلق در هوا قرار می‌گیرند؛ باید یک سری از کارها را پس از رسیدن به منزل یا در محل کار انجام دهند. برای کاهش عوارض آلودگی هوا از میوه‌هایی مانند پرتقال، سیب و انار استفاده کنید؛ در وعده غذایی شام و یا ناهارتان روغن زیتون، کاهو و هویج داشته باشید، دمنوش‌های گیاهی می‌توانند به کاهش احتمال التهاب ریه به شما کمک کنند پس حتما آن را در وعده غذایی خود داشته باشید. از طرفی یادتان باشد که خوردن ترشیجات در زمان آلودگی هوا توصیه نمی‌شود؛ از این رو سعی کنید همراه با مواد غذایی خودتان، ماده دیگری را جانشین کنید.  ضمنا مصرف شیر پس از آلودگی هوا به درمان عوارض آن کمک زیادی می‌کند.

 

مسافرت کنید

اگر کسب و کاری دارید که می‌توانید چند روزی در آن به خودتا استراحت بدهید بهتر است در زمان آلودگی هوا از شهری‌هایی مانند تهران که مقر آلودگی هوا هستند؛ بیرون بروید و مسافرت کنید تا هم به کاهش ماشین و آلودگی هوا کمک کنید و هم هوایی تازه نمایید و خودتان را از خطرات آلودگی هوا دور نمایید.

 

علائم آلودگی هوا

اگر در زمان آلودگی هوا با علائم زیر مواجه شدید بهتر است به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنید که عبارتند از:

  • سر درد
  • خستگی بیش از حد
  • اختلال تنفسی
  • تشنج

بدون نظر

پاسخی بگذارید