کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

عاداتی که خلاقیت را از بین می‌برد

عاداتی که خلاقیت را از بین می‌برد

خلاقیت یکی از فاکتورهای اصلی برای رسیدن به موفقیت است؛ خلاقیت نوعی مهارت شناخته می‌شود که با انجام یک سری از کارها افزایش می‌یابد و بالعکس کم می‌شود. در این مقاله چند تاز عادات مخرب را به شما خواهیم گفت که خلاقیت در شما کم می‌کند پس با اموزشگاه تدبیر و عمل همراه باشید.

ترس

اولین چیزی که خلاقیت در شما کاهش می‌دهد ترسیدن بیهوده است. ترس از شکست خوردن یکی از ترس‌هایی است که باعث شده تا شما از رسیدن به اهدافتان دور بمانید و زمانی که این احساس به شما غلبه کند نتوانید برای کارهایتان، خلاقیت خرج کنید. یادتان باشد که اهداف شما هرچه هم که باشند باید برای رسیدن به آن تلاش کنید و اگر شکست خوردید هم ناامید نشوید.

 

کمبود اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای اصلی نه تنها در زندگی بلکه در موفقیت کاری است. اعتماد به نفس با احساس عدم اطمینان از خود مواجه می‌شود و شک را در شما ایجاد می‌کند. اعتماد به نفس پایین باعث شده تا شما به اندازه کافی توانایی خودتان را قبول نداشته باشید و انجام کارهای خلاقانه دور بمانید. از این رو برای این که بتوانید خلاقیت را در خودتان افزایش دهید باید ابتدا روی اعتماد به نفستان کار کنید.

 

ترس از انتقاد

هر کاری که در مسیر موفقیت‌تان انجام دهید؛ مسلما با یک سری مخالفت‌های مواجه می‌شوید. از این رو باید در انجام کارهایی که مطمئن هستید درست است؛ مصمم باشد و سعی کنید تا از انتقادها به نحو احسن استفاده کنید تا بتوانید پیشرفت کنید. اگر بخواهید به انتقادات پوچ بیش از حد اهمیت دهید دیگر تمرکز کافی برای افزایش خلاقیت خود نخواهید داشت و بخش اعظمی از انرژی و زمان خود را هدر می‌دهید.

 

مقایسه کردن

یکی دیگر از عادات بدی که شکوفه خلاقیت را در ذهن شما پرپر می‌کند؛ مقایسه کردن خودتان با دیگران است. سعی کنید موفقیت و میزان پیشرفتی که هر سری در حال کسب کردن است تنها با گذشته خودتان باشد؛ چرا که در غیر این صورت نمی‌توانید به خوبی در مسیر موفقیت عدم بگذارید و بخش زیادی از تمرکز و خلاقیتان روی دیگران است نه خودتان. سعی کنید که در زمان کار کردن روی خلاقیت و دیگر جنبه‌های زندگی تان دیگران را از ذهنتان دور کنید تا بتوانید از بروز حسادت، انتقام و عجله جلوگیری نمایید.

 

انتظار بیش از حد از خود

هر کسی با توجه به شرایطش از یک سری توانایی‌هایی برخوردار است که با دیگران در تضاد می‌باشد به عنوان مثال اگر یک فردی در کارهای فنی خوب است دیگری ممکن است در انجام کارهای حفظ کردنی خوب عمل نماید و با هم دیگر از نظر توانایی مشترکات زیادی نداشته باشند. از این رو بهتر است ابتدا توانایی خود را پیدا کنید و آن را تقویت نمایید. سعی نکنید که از خودتان در زمینه‌هایی که مهارت خیلی بالایی ندارید توقع بیش از حد داشته باشید و بدانید که با انجام تمرین تمامی آن‌ها قابل حل کردن می‌باشد.

 

فرار از کارهای گروهی

همه چیز را همگان دانند شاید با این جمله بارها مواجه شده باشید. کارگاهی گروهی و همفکری گرفتن از دیگران به شما کمک‌های زیای می‌کند و میزان خلاقیتتان را افزایش می‌دهد؛ به همین دلیل اگر اهل انجام دادن بیشتر کارهایتان به تنهایی هستید؛ بهتر است که این عادت را کنار گذاشته و در گروه‌ها شرکت کنید تا هم دایره ارتباطاتان بیشتر شود و هم بتوانید از دانش و مهارت دیگران استفاده کنید و خلاقیت خود را چند برابر نمایید.

 

عدم شرکت در کلاس‌های آموزشی

این که یک سری مهارت بلد باشید و نخواهید آن را تقویت کنید برای شما دردسرساز خواهد شد و قوه تخلیتان را کم کار می‌کند. سعی کنید برای ایده پردازی و بارش ایده و خلاقیت در کلاس‌های همراه و هم محور با موضاعات دلخواهتان به شما در تقویت خلاقیتان کمک زیادی می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا دوستان زیادی در زمینه‌های مورد علاقه تان پیدا کنید.

بدون نظر

پاسخی بگذارید