کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

نکات طلایی درباره حسابداری

 

آشنایی با مفاهیم حسابداری

نکات طلایی درباره حسابداری

حسابداری در نگاه کلی به سیستمی گفته می‌شود که حاصل جمع‌ آوری اطلاعات مالی از قسمت‌های مختلف یک شرکت و یا سازمان و طبقه بندی آن‌ها بر اساس نوع داده و سپس تهیه گزارش از آن‌ها برای ارائه به ذی نفعان آن شرکت است.

انواع تحلیل‌های حسابداران

تحلیل عادی که شامل انجام وظایف متداول و اولیه آنان می‌شود. به طور مثال ارائه گزارشی منظم از سود و زیان، حقوق و دستمزد و درآمد و هزینه از تحلیل‌های عادی حسابداران به شمار می‌رود. تحلیل تکنیکی این نوع از تحلیل پس از دریافت گزارشات به شناسایی نکات مختلف آن می‌پردازد و سپس آن‌ها را تحلیل می‌کند. در مرحله بعد روابط مالی شرکت با خارج را بررسی می‌کند و میزان کارایی و ارزش افزوده را نیز اعلام می‌کند. تحلیل ماهرانه که به نوعی بر تصمیم گیری‌ها و نحوه گردش مالی شرکت اثر گذار است. حسابدارانی که دارای این نوع از سطح وظیفه هستند، علاوه بر داشتن ماهیتی اجرایی، ماهیتی نظارتی نیز دارند. تحلیل پژوهشی این نوع از حسابداری در راستای رسیدن به اهداف مشتری حرکت می‌کند. استراتژی‌های مختلف را بررسی می‌کند و در تصمیم گیری‌ها مشاوره می‌دهد.

انواع حسابداری

حسابداری مالی پایه و اصول نیازهای اولیه انواع دیگر حسابداری است. اطلاعات اولیه مانند درآمد و هزینه دستمزد‌ها و… در این بخش ثبت شده و گزارشات بدست آمده تنها برای نشان دادن وضعیت مالی داخلی مناسب است.

حسابداری دولتی همان طور که از نام این بخش مشخص است این نوع از حسابداری برای سازمان‌های وابسته به دولت است که سالیانه از دولت بودجه دریافت می‌کنند. در این نوع از حسابداری تمام هزینه‌ها محاسبه می‌شود و با میزان بودجه تخصیص یافته مقایسه می‌شود. این نوع از حسابداری وظیفه نظارت بر اجرای بودجه در سازمان و یا شرکت دولتی را بر عهده دارد.

حسابداری صنعتی در این نوع از حسابداری تمام ارزش‌های افزوده شده در هر قسمت از کار محاسبه می‌شود و در آخر قیمت اصلی ثبت می‌شود. نام دیگر این نوع از حسابداری، حسابداری قیمت تمام است.

حسابداری مالیاتی که وظیفه محاسبه مالیات بر اساس درآمد‌ها و ارتباطات شرکت را بر عهده دارد. موفقیت در این بخش مستلزم داشتن حسابداری مسلط بر قوانین مالیاتی است.

حسابداری اجتمائی که این نوع از حسابداری وظیفه محاسبه منافع اجتمائی که یک حرکت اقتصادی در پی دارد را بر عهده دارد.

حسابرسی در نگاه کلی

این حرفه وظیفه نظارت بر گزارشات و سیستم‌های حسابداری و تایید صحت آن‌ها را دارد. حسابرسی توسط حسابداران داخلی و مستقل صورت می‌گیرد که اگر توسط حسابداران داخلی انجام شود تنها با هدف تعیین صحت گزارشات صورت می‌گیرد. اگر حسابرسی توسط حسابداران مستقل خارجی صورت بگیرد علاوه بر تایید صحت با هدف کمک به برنامه ریزی و تصمیم گیری در شرکت صورت می‌گیرد. حسابرسان خارجی مدت زمان بیشتری را صرف تحلیل و تفسیر داده‌ها نسبت به حسابداران داخلی می‌کنند.

تحصیلات حسابداران

امروزه رشته حسابداری به عنوان یکی از مشاغلی که با توجه به آمار‌های جهانی می‌توان آن را جزء مشاغل درآمد زا حساب کرد، متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. محصلان این حرفه تقریبا پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی قادر به کار کردن می‌باشند و حالت منفعلی ندارند.

درمورد مراحل تحصیلی این رشته باید بگوییم که این رشته حالتی تکاملی دارد ولی در کنار آن با یاد گیری هر مرحله از آن حتی ابتدایی‌ترین آن شما قادر به کار کردن در سطوح و درجه‌های حرفه‌ای مختلف می‌باشید.

برای دریافت دیپلم حسابداری علاوه بر این که می‌توانید به هنرستان رفته و در آن جا به یادگیری مسائل پایه بپردازید، می‌توانید به مؤسسات ارائه دهنده این خدمات مراجعه کنید.

در دوره بعد برای حرفه‌ای شدن می‌توانید مرحله کاردانی را به مدت دو سال در دانشگاه بگذرانید. در این دوره به مراحل پیشرفته تر دست پیدا می‌کنید و می‌توانید از سطح پایه عبور کرده و گزارشات حسابداری کامل تر و کارآمدتر تهیه کنید.

در دوره‌های کارشناسی که چهار سال طول می‌کشد شما تبدیل به فردی می‌شوید که حسابداری پیشرفته را به طور حرفه‌ای می‌تواند ادامه دهد و به عنوان یک برنامه ریز اقتصادی در شرکتی که در آن به فعالیت می‌پردازد، نقش آفرینی بکند. با مفاهیمی مانند مالیات و ارزش افزوده و مزیت مطلق جهانی آشنایی بیشتر پیدا می‌کنید. دوره‌های  دکتری حسابداری هم وجود دارند که البته خواهان زیادی ندارند و آن چنان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

نرم‌افزار‌های حسابداری

یک نرم افزار مناسب باید بتواند گزارشات مورد نیاز را از داده‌ها ارائه دهد و همچنین اطلاعات را به طوری که به آن دستور داده می‌شود، طبقه بندی کند. این وظایف که در حالت سطحی قرار دارند را برنامه‌های ماشابه مانند اکسس هم می‌توانند ارائه کنند‌، اما اگر به دنبال نرم افزار‌های تخصصی هستید می‌توانید با توجه به حیطه صنف و شغلتان از خدمات مختلف سایت ما استفاده کنید و با مشاوره‌های ما نرم افزار مناسب‌تان را پیدا کنید.

 

بدون نظر

پاسخی بگذارید