کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

چه چیزهایی باید راجب اکسس بدانید

 

چه چیزهایی باید راجب اکسس بدانید

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که بخواهید مجموعه‌ای از داده‌ها (data) را بر روی یک پایگاه اطلاعاتی (database) ذخیره کنید. اگر اطلاعات شما از موجودیت‌ها (entity) مختلف تشکیل شده باشد، حتما به این موضوع فکر کرده‌اید که پایگاهی که شما اطلاعات‌تان را بر روی آن ذخیره می‌کنید آیا می‌تواند ارتباط میان موجودیت‌های مختلف وارد شده برقرار کند؟ آیا قدرت مدیریت داده‌ها را دارد؟

برنامه اکسس (Access) می‌تواند یکی از بانک‌های اطلاعاتی باشد که به شما اطمینان می‌دهد، داده‌های شما در طول مدت بدون از دست دادن امنیت باقی می‌مانند. اگر شما حجم انبوهی از اطلاعات را وارد پایگاه اطلاعاتی بکنید و در آینده خواهان این باشید که ارتباطی میان آن داده‌ها برقرار کنید و نتیجه آن را دریافت کنید اکسس می‌تواند مناسب‌ترین برنامه برای شما باشد. اکسس یکی از زیر مجموعه‌های (Microsoft office) است که در جدیدترین نسخه آن یعنی فرمت ۲۰۱۹ امکانات زیادی به آن اضافه شده است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

چند ویژگی منحصر به فرد اکسس

قابلیت ایجاد جداول اطلاعاتی از مهم‌ترین کاربردهای این پایگاه اطلاعاتی است. توانایی دسته بندی کردن اطلاعات برای شما و ایجاد ارتباط میان داده‌ها هم از ویژگی‌های این بانک اطلاعاتی است.

نکته مهمی که در مورد قابلیت‌های جدید اکسس وجود دارد آن است که استفاده از تمام آن‌ها نیازمند داشتن مهارت و تبحر است. به طور کل اگر بخواهید از تمام قابلیت‌های اضافه شده به فرمت اکسس استفاده کنید، ملزم هستید که تمام آن‌ها را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید. از نکات مثبت توانایی‌های اکسس آن است که می‌توانید بدون داشتن تسلط بر تمام قسمت‌های متفاوت آن از این برنامه برای پیش برد اهداف خودتان استفاده کنید. می‌توانید از هر قابلیت در سطح نیاز خودتان استفاده کنید و گاها اصلا از قسمت‌هایی که به آن نیاز ندارید استفاده نکنید.

 

وجه تمایز اکسس با سایر پایگاه‌های اطلاعاتی در چیست؟

می‌دانید که برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی علاوه بر اکسس می‌توانید از برنامه‌های دیگر مانند اکسل نیز استفاده کنید. اما تفاوت‌های که میان آن‌ دو وجود دارد باعث شده است که برای ایجاد مجموعه‌ای از اطلاعات بیشتر از اکسس استفاده شود.

به طور مثال درمورد تفاوت این دو برنامه باید بگوییم که در اکسس شما می‌توانید چند جدول به وجود بیاوید سپس اطلاعات میان آن‌ها را با توجه به فراخور نیازتان ترکیب کنید و نتیجه مطلوب‌تان را بدست بیاورید.

می‌توانید اطلاعات را به صورت سریع و بدون خطا با توجه به حجم زیاد آن‌ها وارد کنید و گزارشات مورد نیازتان را دریافت کنید. همچنین قادر هستید که اطلاعات‌تان را به صورت تصویری ذخیره کنید. از کاربردی‌ترین امکانات اکسس قابلیت جست و جویی است که در آن وجود دارد، این توانایی سرعت دسترسی به اطلاعاتی که مد نظر دارید را برای شما سریع تر می‌کند.

این موضوع که اگر ما اطلاعاتی با ماهیت‌های متفاوت وارد دستگاهی بکنیم و هیچ گونه بهم ریختگی در آن ایجاد نشود، همیشه از دغدغه‌های بزرگ افرادی است که با داده‌های حجیم و متفاوت رو به رو هستند؛ در اکسس می‌توانید اطلاعات زیادی را به صورت سازمان یافته ثبت کنید.

اصولا برای کامپیوتر‌های به اصطلاح تجاری برنامه اکسل و اکسس دو ماهیت متفاوت دارند. نرم افزار اکسل بیشتر رسالتی محاسباتی دارد یعنی بیشتر مناسب این است که درمورد اطلاعتی که به آن داده‌اید به شما عدد و ارقام نشان دهد. سیستم‌های راهنمایی و رانندگی را در نظر بگیرید، فرض کنید تعداد صد ماشین از انواع متفاوت با رنگ‌های متفاوت و پلاک‌های متفاوت را در جداول مختلف وارد کرده‌اید. حال می‌خواهید ماشینی را پیدا کنید که از آن فقط شماره پلاک‌ش را می‌دانید، شماره پلاک مورد نظر را وارد می‌کنید سپس برنامه اکسس در کوتاه‌ترین زمان ممکن جست و جو را انجام داده و با تلفیق اطلاعات جداول مختلف تمام اطلاعات ماشین مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

اجزای مختلف پایگاه‌های اکسس

در برنامه اکسس ممکن است با اصطلاحات مختلفی مواجه شوید که آن‌ها عبارت هستند از

Tabla یا همان جدول، یک پایگاه داده حتما از یک یا چند جدول تشکیل شده است. مجموعه‌ای از رکورد‌ها یا همان موضوع‌ها که درمورد آن‌ها فیلد و یا صفات مختلف بیان شده است، جدول می‌گویند.

Queryهمان پرسش‌های است که شما در زمان‌های مختلف از مجموعه اطلاعات وارد شده‌ می‌کنید.

Form  قابلیتی است در اکسس که به کمک آن می‌توانید داده‌های وارد شده را تغییر دهید یا به داده‌ها تعدادی را اضافه نمایید.

Report همان ارئه داده‌ها به شکل خواسته شده در کوری است. در این بخش می‌توانید از جداول مختلف گزارشات خواسته شده را به وجود بیاورید و آن‌ها را ذخیره کنید.

Macros اکثرا از این قسمت برای فرم دهی به داده‌ها به صورت خودکار استفاده می‌شود.

بدون نظر

پاسخی بگذارید