کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

با نحوه فعالیت در بازار بورس آشنا شوید

با نحوه فعالیت در بازار بورس آشنا شوید

بورس در نگاه کلی

برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالیت در بورس باید ابتدا مطالبی را درمورد ماهیت بورس بدانیم. به طور کلی مکانی را بورس می‌نامیم که در آن کار تعیین قیمت و همچنین خرید و فروش کالاهای مختلف )بیشتر کالاهای خام) و اوراق بهادار صورت می‌گیرد. بورس‌ها به دلیل تاثیری که بر اقتصاد جامعه می‌گذارند، دارای اهمیت زیادی هستند. از جمله آثار مثبت آن می‌توان به تاثیری که این مکان بر روی گردش مالی در جامعه می‌گذارد اشاره کرد. به طور کل بورس میان عرضه کنندگان و تقاضا کنند‌گان سرمایه ارتباط بر قرار می‌کند.

فعالان بازار سرمایه، بورس با توجه به این نکته که بورس هم محلی است که می‌تواند برای افراد سود آور باشد و هم می‌تواند محلی ریسک ساز باشد، اشخاصی که در آن فعالیت می‌کنند باید افرادی باشند که با نحوه تشکیل سبد سرمایه آشنا باشند. فعالان بورس از نحوه و زمان سرمایه گذاری آگاهی دارند. تمام افرادی که در بورس فعالیت می‌کنند با یک سری نکات مانند استفاده از سرمایه مازاد در بورس و یا عدم قرار دادن تمام تخم مرغ‌ها در یک سبد آشنا هستند.

تحصیلات فعالان بازار بورس

برای فعالیت در بازار بورس نیاز نیست که حتما در آن رشته تحصیلاتی داشته باشید. آن چیزی که باعث موفقیت افراد در این رشته می‌شود آن است که افراد باید اطلاعات مالی خوبی داشته باشند و بتوانند حرکت‌های سرمایه‌ای و مالی شرکت‌های مختلف را بررسی و تفسیر کنند. نمی‌توان منکر این موضوع شد که امروزه با جهانی شدن روابط اقتصادی، هر سرمایه گذار موفق و حرفه‌ای باید با قوانین تئوری این شغل آشنا باشند. بنابراین علم مرتبط با این شغل در کنار مهارت و تجربه می‌تواند ضامن موفقیت شما باشد.

آموزش سرمایه گذاری در بازار بورس

شما با هر میزان سرمایه‌ای می‌توانید وارد بازار سرمایه شوید اما سرمایه گذاران حرفه‌ای معمولا علاوه بر این که از سرمایه‌های مازاد خود استفاده می‌کنند، پس از تحقیق‌های لازمه به صورت گسترده سرمایه گذاری می‌کنند. اگر شما در حال یادگیری چگونگی سرمایه گذاری در بورس باشید حتما با این سیر تکاملی رو به رو بوده‌اید که ابتدا به فکر تهیه پول باشید. به افرادی که تازه وارد این شغل شده‌اند پیشنهاد می‌شود که در ابتدا در حد دو تا سه میلیون تومان وارد بازار بکنند و پس از کسب میزان مهارت لازمه سرمایه‌های بیشتری را وارد این شغل بکنند.

سرمایه گذاری مستقیم

اولین کاری که برای سرمایه گذاری در بورس باید انجام دهید آن است که با مراجعه به کارگزاری‌ها شناسه معاملاتی یا همان کد معاملاتی را دریافت کنید. شناسه معاملاتی همان کدی است که از طرف سامانه معاملاتی به سرمایه گذار داده می‌شود تا با استفاده از آن بتواند شناخته شود.
در مرحله بعد خریدار سهام که می‌تواند خریدار اوراق بهادار باشد باید به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کند و تفاضای برگه‌ی درخواست خرید بکند. سرمایه گذار علاوه بر تکمیل آن برگه باید مبلغی که قصد سرمایه گذاری آن را دارد به حساب کارگزار واریز کند و فیش آن را به همراه برگه تکمیل شده به کارگزار دهد و رسید دریافت کند. و پس از گذشت زمان معلوم رسید را تحویل کارگزار دهد و اوراق سهام خود را دریافت کند. تمام روش‌های‌ ذکر شده مربوط به خرید و فروش اراق سهام به طور مستقیم می‌باشد.

چگونگی سرمایه گذاری غیر مستقیم

نوع دیگر سرمایه گذاری می‌تواند به صورت غیر مستقیم صورت بگیرد که در این حالت فردی که قصد وارد کردن سرمایه به بازار بورس را دارد از دانش و مهارت یا قدرت تحلیل وضعیت بازار در آینده برخوردار نیست. حال آن که این فرد می‌تواند به افرادی که از دانش و اطلاعات لازم بیشتری برخوردار هستند مراجعه کند و خرید را به آنان بسپارد. این افراد وقت بیشتری را صرف تحلیل بازارهای بورس می‌کنند و همچنین علم لازم این کار را دارا هستند.

چند نکته کوتاه درمورد سرمایه گذاری

برای سرمایه گذاری باید بدانید که نگاه کوتاه مدت داشتن نسبت به این شغل می‌تواند تمام تلاش‌های شما را از بین ببرد.
نکته بعدی که در سرمایه گذاری در بورس افراد خریدار سهام با آن موجه می‌شوند ، معامله گری در کنار اعتماد به نفس کاری است. باید بر تمام احساسات خودتان غالب شوید و تصمیمات‌ را تنها با توجه به تفسیر‌هایی که از آینده بازار در اختیار دارید، اتخاذ کنید. در کنار این احتیاط باید اعتماد به نفس لازم برای ریسک کردن را هم به اخلاق کاری‌تان اضافه کنید.

بدون نظر

پاسخی بگذارید