کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

چند نکته برای مهارت‌های فرزند پروری

 

چند نکته برای مهارت‌های فرزند پروری

هنجارهای والدین

همان‌طور که می‌دانید ارتباطی که پدر‌ها و مادرها با فرزندان‌شان برقرار می‌کنند، در مجموعه‌ای از رفتارها خلاصه شده است. به طور مثال تنبیه، تشویق، آموزش و راهنمایی که از سوی والدین درمورد کودکان صورت می‌گیرد نوعی از این رفتار‌ها است. چگونگی صورت گرفتن این رفتار‌ها تاثیر مستقیمی بر روی نحوه شکل گرفتن شخصیت فرزندان دارد. هنجار‌های صورت گرفته از سوی والدین که در راستای فرزند پروری هستند، باید دارای موازین خاصی باشند. می‌خواهیم حرفی را به شما والدین بگوییم که روانشناسان دنیا در کتاب‌های تربیتی‌شان سعی در آموزش آن‌ها را دارند؛ و آن هم نکته‌ای نیست جز آن که شما موظف هستید قبل از تربیت فرزندتان، گریزی به شخصیت درونی‌تان بزنید و تا حد ممکن آن را اصلاح کنید. رفتار و هنجار صورت گرفته از سوی شما بزرگ‌ترین معلم کودک شما است. در ادامه قصد داریم چند مهارت که والدین باید در ارتباط با کودکشان رعایت کنند را مطرح کنیم.

شنونده‌ی قهاری باشید

زمان‌هایی را در طول روز در نظر بگیرید و با کودکان‌تان صحبت کنید. امروزه اصلی‌ترین دلیل افسردگی میان کودکان، حرف نزدن شناخته شده است پس فرصتی برای آنان بگذارید تا با داشتن احساس مهم بودن برای شما، ترغیب به صحبت کردن بشوند. ساعت‌هایی که به فرزندان‌تان اختصاص می‌دهید را تنها صرف آن‌ها بکنید و مشغول کار دیگیری نباشید. به ریزترین مواردی که کوکان در صحبت‌های‌شان به آن اشاره می‌کنند توجه کنید و تاثیر آن‌ها را در رفتارتان نشان دهید.

تعامل سازنده داشته باشید

رابطه‌ای که شما باید با فرزندتان به وجود آورید، کاملا با ارتباطاتی که شما با همکاران و دوستان خود برقرار می‌کنید، متفاوت است. در رابطه‌ای که با فرزندتان برقرار می‌کنید، نباید سعی کنید به فرزندتان دستور دهید و یا با هر اشتباه کوچک او را توبیخ کنید. در تعامل با کودک‌تان صبور باشید و سعی کنید جواب هر نوع رفتار او را متقابلا به همان شکل پاسخ ندهید. در هر رفتاری که با او دارید سعی کنید گاها مواردی را به صورت غیر مستقیم به او آموزش دهید.

ریزترین رفتارها را به کودکان آموزش دهید

کودکان معمولا با مفاهیم کلی مانند احترام گذاشتن و منظم بودن آشنا نیستند، بنابراین اگر به آن‌ها بگویید که به افراد احترام بگذارند آن‌ها متوجه نمی‌شوند که دقیقا باید چه کاری را انجام دهند. سعی کنید زیر مجموعه‌های احترام گذاشتن مانند، ابتدا سلام کردن و یا استفاده از کلماتی مانند بله را به آن‌ها آموزش دهید.

قائده‌های تربیتی را برای کودک عینی سازی کنید

همان طور که پیشتر هم به این موضوع اشاره کردیم، کودکان بیشترین الگو برداری را از رفتار شما دارند. هر نکته‌ای که به کودک می‌آموزید را در رفتار به او نشان دهید. شاید شنیده باشید که کودکان مانند دستگاه کپی هستند پس هر نوع قائده‌ای که دوست دارید فرزندتان بر اساس آن بزرگ شود را در فضای خانه به وجود بیاورید.

مقایسه ممنوع

به شخصیت کودک‌تان احترام بگذارید و او را همان گونه که هست مورد محبت قرار دهید. با مقایسه کودک، شما او را از داشتن شخصیتی مستقل دور می‌سازید. توانایی خلاق بودن را از او سلب می‌کنید. مهم‌ترین عامل رشد او یعنی اعتماد به نفس را در او از بین می‌برید و در آخر روحیه شاد بودن را با القاء این فکر که او کافی و کامل نیست، از او می‌گیرید.

روابط خودتان را با همسرتان بهبود ببخشید

کودکان مفاهیمی مانند محبت، وحدت و احترام به عقاید دیگران را در فضای خانه و با توجه به رفتار مادر و پدر با یکدیگر می‌آموزند. لایه‌های عمیق هر فرهنگ مانند عقاید و آرمان‌ها و ارزش‌های هر جامعه باید توسط خردسالان یاد گرفته شود و ادامه پیدا کند. این آرمان‌ها باید در رفتار والدین تجلی پیدا کند تا کودکان به مرور زمان با آن‌ها آشنا شوند و نسبت به آن‌ها تمایل پیدا کنند.

شخصیت خودتان را در برابر کودک حفظ کنید

اگر نحوه رفتار شما با هر رفتار کودک تغییر بکند شما به او نشان می‌دهید که او توانایی مسلط شدن بر شما را دارد. به طور مثال اگر کودک‌تان عصبانی شد لازم نیست شما هم لزوما با عصبانیت پاسخ او را بدهید زیرا در این حالت به فرزندتان نشان داده‌اید که او با هر رفتارش قادر است نظام فکری و رفتاری شما را تغییر دهد. این یکی از اصول مهم  فرزند پروری شناخته می‌شود.

چند کلمه با والدین

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که درمورد بعضی از رفتار‌های خاص کودک‌تان نتوانسته‌اید قوائد مورد نیازتان را در اینترنت یا روش‌های تجربی به دست آورید. مشاوران سایت ما می‌توانند درمورد هر نوع کودک با هر گونه تیپ شخصیی به شما کمک کنند. تربیت کودک را جدی بگیرید. کودکان شما آینده سازان یک مملکت هستند و این تربیت آنان است که باعث می‌شود در آینده مورد پذیرش جامعه قرار بگیرند یا خیر.

بدون نظر

پاسخی بگذارید