کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

آشنایی با مفهوم جی آی اس

 

آشنایی با مفهوم جی آی اس

Geography information System که به اختصار GIS نامیده می‌شود، سامانه‌ای است که گزاش‌های به دست آمده از محیط‌های جغرافیایی را مورد سنجش قرار می‌دهد. این سیستم قادر است اطلاعاتی که با استفاده از علوم فضایی از محیط جغرافیایی بدست آمده است را به نحوی که خواسته شده است، ارائه کند. GIS اطلاعات جغرافیایی را به صورت گسترده و با دقت بالا، با توجه به ریزترین نکات موجود و لایه‌های مختلف عکس ارائه می‌کند. این سیستم علاوه بر آن که می‌تواند نمایشگر مناسبی برای نشان دادن محیط‌های جغرافیایی باشد، می‌تواند ابزار مناسبی برای ذخیره و همچنین تحلیل و تفسیر داده‌های جغرافیای باشد. GIS متشکل از چند سخت افزار و نرم افزار و داده‌های جغرافیایی و انسانی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم نگاهی به جی آی اس بیاندازیم پس با اموزشگاه فنی و حرفه ای تدبیر و عمل همراه باشید.

نرم افزار‌های جی آی اس

یکی از حرفه‌ای‌ترین سیستم‌های موجود در حیطه کاری جی آی اس، نرم افزار ArcGIS است. این نرم افزار قابلیت تبدیل داده‌های موجود به نقشه‌های کاربردی و همچنین جداول مختلف را دارد. نتیجه اطلاعات جغرافیایی که به این سامانه ارائه می‌شود، تحلیل‌ها و تفسیرهای محیطی از مناطق مختلف است. این سیستم آنالیز فضایی نیز دارد. المان‌های موجود در فضا اگر در فایل ارائه شده، مشخص شده باشند، این برنامه قادر است اطلاعات ذکر شده را به صورتی که از آن درخواست می‌شود، ارائه کند و به نوعی فضا سازی کند.
نرم افزار SDR mapping نیز یک برنامه‌ی نقشه برداری است که به نوعی وظیفه پشتیبانی از عملکرد جی آی اس را بر عهده دارد. نرم افزار‌های زیادی مانند برنامه‌های Vango, phocus, intergraph, idrisi در حیطه کاری جی آی اس وجود دارد. دو نکته درمورد نرم افزارهای جی آی اس اهمیت دارد. نکته اول آن است که تنها آشنایی با نرم افزارهای جی آی اس کافی نیست؛ بلکه متخصص شدن در این رشته و دسترسی به درآمدهای بالا مستلزم داشتن اطلاعات کاربردی در این رشته است. یک GIS Man باید با توجه به حیطه کاری‌اش، نرم افزارهای مورد استفاده‌اش را آپدیت کند.

کاربرد‌های جی آی اس

این سیستم علاوه بر این که قابلیت یک‌پارچه سازی اطلاعات را دارد‌ می‌تواند از یک مجموعه اطلاعات جامع، زیر مجمو‌عه‌های خواسته شده را ارائه کند.
جی ای اس یکی از سیستم‌هایی است که در شهر سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. به طور مثال نقشه‌ی شهری را در نظر بگیرید، برای به دست آوردن نقشه‌ی تحلیلی نوع خاصی از سازمان‌های موجود در شهر می‌توانید از سیستم جی آی اس استفاده کنید. جی آی اس قادر است تمام فاکتور‌هایی که از یک نقشه جامع نیاز دارید، به صورت مستقل ارائه کند.
استفاده از جی آی اس برای موقعیت شناسی محل انواع فروشگاه‌ها، برای تاسیس ذنجیره‌‌ی جدیدی از فروشگاه می‌تواند کار شهر سازی را سهولت ورزد. استفاده از جی آی اس برای شناسایی ساختمان‌های بیمارستان‌ها، سپس ساختن بیمارستان در محل‌های کم تراکم از لحاظ وجود بیمارستان و انجام کار‌هایی از این قبیل برای افزایش خدمات شهری با استفاده از جی آی اس صورت می‌گیرد.
کاربرد دیگر جی آی اس در کشیدن نقشه‌های عمرانی است. نقشه‌ای که از زمین گرفته می‌شود، اگر توسط سیستم جی آی اس خوانده شود، می‌تواند محل دقیق موقعیت زیست محیطی زمین و همچنین در لایه‌های دیگر شرایط شهری زمین را بیان کند. بنابراین، این موارد کشیدن انواع نقشه‌ها و موقعیت شناسی را آسان می‌سازد.
اگر به طور حرفه‌ای از سیستم جی آی اس استفاده شود، این سیستم قادر است در اتخاذ مدیریت‌های بحران کمک کننده باشد. با استفاده از سیستم جی آی اس موقعیت زیست محیطی، انواع گسل‌ها، چاه‌های حفر شده خالی از آب و همچنین نحوه شیب آن منطقه به طور کامل و واضح مشخص می‌شود و باعث می‌شود که سازه‌ها با تدابیر دقیق‌تری به وجود آیند.
سیستم جی آی اس در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، مخابرات و الکترونیک، ساخت مراکز دولتی و انواع مکان‌های تفریحی و همچنین تامین امنیت زیستی مکان اثر گذار است.

GIS در بازار‌های ایران

تقریبا ده سال است که رشته جی آی اس در ایران به طور جدی فعالیت می‌کند و شغلی پر درآمد محسوب می‌شود. این حرفه به علت کمبود اطلاعات لازم و سخت افزارهای مورد نیاز، در ابتدا پیشرفت چندانی نداشت. اما امروزه آن چیزی که بر اهمیت آن افزوده است، وجود متخصص‌های فعال در این رشته و همچنین کاربردهای عمیق آن در سطح کشوری است. شرکت‌های مستقل که در این زمینه فعال هستند، عموما شرکت‌هایی تازه ساخت و نوپا هستند که البته اگر از GIS Manهای‌ حرفه‌ای تشکیل شده باشند، می‌توانند به ثر‌وت‌ زیادی دست پیدا کنند.

بدون نظر

پاسخی بگذارید