کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

مهندسین عمران چه وظایفی دارند

 

مهندسین عمران چه وظایفی دارند

مهندس عمران یکی از مشاغل پر طرفدار در دنیای امروزی محسوب می‌شود که وظیفه ساختن و برنامه ریزی برای بنا کردن یک ساختمان را دارد. مهندسین عمران برای این که بتوانند به خوبی یک پروژه ساختمانی را مدیریت کنند وظایف متعددی را بر عهده دارند که در این مقاله اموزشگاه فنی و حرفه ای تدبیر و عمل به آن می‌پردازیم. ( اموزشگاه تدبیر و عمل، دپارتمان اموزش دروس فنی است که پس از اتمام هر یک از آن‌ها به کاراموزان مدرک رسمی ارائه می‌دهد)

 

تجربه کافی و تحصیلات مرتبط

هر فردی که می‌خواهد به عنوان مهندس عمران فعالیت کند مسلما مسیر سختی را در پیش رو خواهد داشت؛ چرا که نقشه سازه‌هایی را ارائه خواهد داد که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند؛ بنابراین مهندس عمران باید تجربه کافی داشته باشد تا بتواند یک پروژه را مدیریت کند؛ از طرفی مهندس عمران باید مدرک دانشگاهی در این زمینه را نیز کسب کرده باشد.

 

بحث و بررسی وضعیت درباره پروژه با کارفرما و همکاران

اولین وظیفه‌ای که هر مهندس پروژه آن را بر عهده دارد این است که درباره نقشه و وضعیت ساختمان با کارفرما و همکاران خود گفت و گو کند و در هر لحظه شرایط را بسنجد؛ چرا که بروز هر گونه مشکل می‌تواند در روند ساختمان سازی و هزینه‌های آن اختلالات زیادی ایجاد کند.

 

آزمایش خاک

پیش از انکه هر ساختمانی ساخته شود؛ خاک آن باید از هر نظر دارای کیفیت لازم باشد و بررسی این کار به عهده به مهندس عمران است. مهندس عمران باید خاک را نمونه برداری و به آزمایشگاه‌های مخصوص بفرستد و آن را از نظر طبقه بندی در یکی از دسته‌های خاک قرار دهد و چنان چه این خاک از کیفیت خوبی برخوردار بود؛ فرآیند ساخت و ساز را شروع کنند.

 

تهیه نقشه

سومین وظیفه که هر مهندس عمران وظیفه دارد تا آن را انجام دهید این است که نقشه مورد نیاز را برای طراحی و ساختمان سازی آماده کند. این نقشه باید با توجه به تعداد طبقات ساختمان و شرایط محیطی طراحی شود. امروزه مهندسان عمران برای تهیه نقشه از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می‌کنند.

 

ارزیابی هزینه‌ها

شاید به جرات می‌توان گفت مهم ترین وظیفه‌ای که هر مندس عمران به عهده دارد این است که هزینه‌های یک پروژه ساختمان را ارزیابی کند. البته مهندس عمران برای این کار می‌تواند از کارشناسی که خدماتی مدیریت پروژه را انجام می‌دهند کمک بگیریند. مدیران پروژه به مهندس عمران کمک می‌کنند تا بهتر بتوانند شرایط نقشه و مبالغی که باید برای هزینه‌های آن بپردازند را بررسی و ارزیابی کنند.

 

تهیه گزارش

از دیگر وظایف مهندس عمران می‌توان به تهیه گزارش اشاره کرد. مهندس عمران وظیفه دارد تا درباره روند پیشرفت پروژه، هزینه‌ها و زمان باقی مانده از اتمام پروژه گزارش تهیه کند و به مشتریان و سایر همکاران ارائه دهد. تهیه گزارش یکی دیگر از کارهایی است که مهندسان پروژه می‌توانند آن را به مدیر پروژه بسپارند.

 

اطمینان از تجهیزات ایمنی

ساختمانی که امنیت کافی نداشته باشد نمی‌تواند برای ساکنان محل خوبی برای زندگی باشد؛ به همین دلیل مهندس عمران باید از تجهیزات ایمنی که در ساختمان نصب شده‌اند و سلامت آن اطمینان حاصل کند.

 

مسئولیت پذیری

از دیگر وظایف مهندسین عمران که باید جزء ویژگی شخصیت آنان نیز باشد؛ مسئولیت پذیری است. زمانی که فردی به عنوان مهندس عمران شروع به کار می‌کند باید تمام مسئولیت‌های یک پروژه را بر عهده بگیرد و همین‌طور بتواند کارهایی جانبی را بر عهده بگیرد و نحوه کارکرد، کارگران ساختمانی را نیز تحت نظر داشته باشد. در واقع زمانی یک مهندس عمران می‌تواند کارهای خود را به خوبی انجام دهد که مسئولیت تمام آن‌ها را بپذیرد؛ چرا که اگر در هریک از کارهای پروژه که مربوط به مهندس عمران است مشکلاتی ایجاد شود؛ پروژه دچار خسارت و ضرر و زیان فراوان خواهد شد.

 

تخصص مهندسین عمران

بسیاری از ما مهندسان عمران را به عنوان افرادی می‌شناسیم که تنها با کارهای ساخت و پروژه‌های ساختمان اداری و مسکونی سروکار دارند. در حالی که مهندسان عمران کارهای دیگری نیز می‌توانند انجام دهند که عبارتند از:

  • ساخت تونل، جاده و راه آهن
  • طراحی و ساخت شبکه‌های آبرسانی
  • طراحی و ساخت سیستم‌های دریایی دفاعی

بدون نظر

پاسخی بگذارید