کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

هفت راهکار مهم برای کمتر حرف زدن

هفت راهکار مهم برای کمتر حرف زدن

احتمالا بارها در یک مجلس با خانواده نشسته‌اید و با افرادی مواجه شدید که زیاد صحبت می‌کنند طوری که باعث آزار و اذیت دیگران می‌شوند. حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با محیط اطراف و سایرین یکی از ویژگی‌های مثبت برای افراد موفق به شمار می‌رود؛ اما پر حرفی پروسه‌ای کاملا مجزاست. زیاد حرف زدن در جمع باعث کاهش اعتبار و ارزش شخص می‌شود ناراحتی دیگران را در بعضی از مواقع به دنبال دارد. در این مقاله در اموزشگاه فنی و حرفه ای چند راهکار برای کاهش میزان صحبت کردن به شما آموزش می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

 

زیاد حرف زدن نشانه ارزش نیست

یکی از عواملی که باید بدانید این است که اگر در مجلس و یا محیطی زیاد صحبت نکنید نشان دهنده این نیست که شما ارزش بالایی ندارید؛ بعضی از افراد به این علت زیاد صحبت می‌کنند که نشان بدهند تا دانش و اطلاعات زیادی دارند؛ در صورتی که اگر شما در فضایی زیاد هم صبحت نکنید در پس اندک سخنان شما، میزان دانش و اعتبارتان مشخص خواهد بود.

 

زمان را بسنجید

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در این حوزه باید رعایت کنید این است که چه زمانی باید چه چیزی را بگویید؛ سنجیدن زمان برای گفتن کلمات مناسب با محیط یکی از راهکارها برای کم حرف زدن است. به عنوان مثال شما با فردی برخورد می‌کنید و یا در محیطی حضور دارید که افرادی در آن از موضوعی عصبی هستند؛ در این زمان نباید روی نقطه ضعف افراد دست بگذارید و یا این که بخواهید یک سری جملات منفی بگید که خشمگین شدن دامن بزند. سنجیدن محیط یکی از کارهایی است که به شما کمک زیادی می‌کند تا حرف‌های مناسب بزنید.

 

گوش بدهید

بعضی از افراد بیشتر از این که به دنبال گوش داد و فهمیدن حرف ادم‌ها باشند به دنبال این هستند که پاسخ بدهند. اگر می‌خواهید فردی باشید که هم کم حرف باشید و هم به دیگران نشان دهید که ارزش و دانش خوبی دارید؛ این است که سعی کنید بیشتر گوش بدهید و دیگران را بفهمید. این کار شاید برای فردی که به پر حرفی عادت دارد در نگاه اول سخت باشد؛ اما به مرور زمان به آن عادت خواهید کرد.

 

دلایل خود را توضیح دهید

برای خودتان به صورت منطقی توجیه کنید که کم حرفی برای شما خیلی خوب خواهد بود. زمانی که مغز شما بپذیرد که باید کمتر صحبت کنید، به شما بیشتر کمک می‌کند تا کمتر صحبت کنید.

 

تمرین کنید

از تمرین شروع کنید، هیچ چیزی مانند این کار به شما کمک نمی‌کند تا بتواند کمتر صحبت کنید. یک ساعت برای خودتان در نظر بگیرید و اگر در یک فضای دوستانه شرکت کردید برای خودتان زمان بندی در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر همیشه یک موضوع را ۴۰ دقیقه توضیح می‌دادید، زمان بندی کنید که ۱۰ دقیقه صحبت کنید و جملات را خلاصه بگویید و ….. این تمرین‌ها به مرور زمان جزء عادات شما می‌شوند و یک روزی به فردی کم حرف تبدیل می‌شوید بدون آن که بخواهید سختی خیلی زیادی بکشید.

 

تعصب نداشته باشید

شاید در یک محیطی قرار بگیرید که نظرات مخالف را بشنوید و دیگران دیدگاه‌هایی داشته باشند که شما نخواهید آن‌ها را قبول کنید. یادتان باشد قرار نیست تمام افراد اطرافیانتان، نظری مشابه با شما داشته باشند و همه نمی‌توانند مثل هم فکر کنند. از این رو در زمان قرارگیری با مخالفان و شکایات، سعی کنید اول خونسردی خود را حفظ کرده و پس از آن در صورت لزوم، به او پاسخ بدهید و نظرات خود را بیان کنید.

 

بیراهه نروید

شاید بارها با کسانی مواجه شدید که می‌خواهند یک موضوع را بیان کنند و کلی پیش از گفتن موضوع اصلی، حاشیه می‌روند. اگر می‌خواهید کم حرف باشید برای صحبت کردن سریعتر به سراغ موضوع اصلی بروید و از داستان سرایی زیاد جلوگیری کنید. البته این جمله در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال شاید روزی باید خبر بد و ناراحت کننده‌ای را به کسی اطلاع دهید، بی شک پیش از آن که مطلب اصلی را بگید باید مقداری به موضوعات دیگر بپردازید تا ذهنیت فرد را آماده کنید. با توجه به موقعیت خودتان، باید بتوانید شرایط را بسنجید.

بدون نظر

پاسخی بگذارید